Účinné triky, díky kterým se vám budou komáři vyhýbat

MrOferto
Komáři patří mezi velice obtěžující druh hmyzu a lidé je nemají vůbec v lásce. Pokud pravidelně chodíte na procházku k vodě nebo trávíte letní večery venku, jistě víte, že na těchto místech je komárů nejvíce. To však nejsou jediná místa, protože komáři se vyskytují v celé České republice. Naštěstí existují triky, díky kterým se můžete vyhnout štípnutí od komára, kvůli kterému může člověk i onemocnět.
Účinné triky, díky kterým se vám budou komáři vyhýbat

Komáři jsou přenašeči nemocí

Jakmile na vás přistane komár a štípne vás, můžete si být jistí, že se jedná o samičku. Samičky nepotřebují krev k tomu, aby přežily, ale k vývoji vajíček. Ta kladou na hladinu vody nebo na břehy a dna stojatých vod. Hned poté, co vás štípne, vpustí do vaší krve sliny, které zamezují srážlivost krve a zároveň působí jako analgetikum (látka proti bolesti).

Z tohoto důvodu někdy ani necítíte, že vás komár štípnul a zjistíte to až ve chvíli, kdy vás dané místo začne svědit. Tím, jak komár vpustí do krve sliny, může na člověka přenést onemocnění, jako je například malárie. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří bolest hlavy, bolest kloubů, zvracení, střídání horečky a zimnice nebo křeče. Dále komár dokáže přenést na člověka onemocnění s názvem žlutá zimnice, horečka Dengue nebo vir Zika.

Repelenty a přípravky proti komárům

Je zcela jasné, že pokud chcete být dokonale chráněni proti komárům a jejich štípnutí, měli byste se podívat po repelentech, které fungují velice účinně. Tyto přípravky existují ve formě, která se nanáší velice jednoduše a nejčastěji se jedná o sprej nebo gel. Ten nanesete na oblečení nebo na oděv. Doba působení se pohybuje okolo 5 hodin a poté je potřeba přípravek nanést znovu. Některé repelenty fungují současně i na klíšťata, která mohou u člověka způsobit vážné onemocnění. Veliký výběr repelentů naleznete například v TETA drogerii, DM drogerii nebo v Tescu.

Domácí repelent proti komárům s citrusy

Jestliže nechcete kupovat repelenty v obchodech, můžete si je vyrobit doma. Bude vám k tomu stačit málo surovin a nejedná se o nic složitého. Podívejte se, zda doma máte citrusy (pomeranč, citron, limetka nebo grep) a pokud nějaké naleznete, nakrájejte je na malé kousky. Všechny kousky dejte do nádoby s obsahem 1 litr, díky čemuž si odměříte potřebné množství.

Dále dejte citrusy z nádoby do hrnce a přilijte 1 litr vody. Vše zahřívejte necelou 1 hodinu, pokuste se vyhnout tomu, aby směs přišla k varu. Směs nechte vychladnout a odležet asi na 24 hodin. Po uplynutí této doby nalijte tekutinu do lahvičky s rozprašovačem a umístěte do lednice. Repelent můžete aplikovat přímo na tělo a nanášení opakujte každé 2 hodiny. Přírodní repelent z citrusů uchovávejte nejlépe v lednici.

Citrusy proti komárům

Repelent s rozmarýnem

Dalším skvělým receptem, z něhož vám vznikne domácí přírodní repelent, je ten s rozmarýnem. Připravte si na výrobu 100 gramů sušeného rozmarýnu, 1 litr vody a 1 lžíci vinného octu. Do hrnce nalijte vodu, přiveďte k varu, a nakonec přidejte rozmarýn. Poté vypněte plotýnku a nechte rozmarýn luhovat. Jakmile směs vychladne, přelijte ji přes sítko do rozprašovače a přidejte ocet. Tento přírodní repelent se pokuste uchovávat v lednici a nezapomínejte jej na tělo aplikovat pravidelně každé 3 hodiny, jinak nebude účinkovat.

Zasaďte si na zahrádce přírodní odpuzovače

Ať už vlastníte zahrádku nebo nevlastníte, můžete si pěstovat přírodní odpuzovače i u vás doma na zahrádce nebo na okenním parapetu. Jednoduše si do zeminy / truhlíku zasaďte například levanduli, která člověku příjemně voní, a navíc má krásné květy. Komáři ji však nesnáší, a proto se budou vyhýbat místům, na nichž ji ucítí.

Mezi další přírodní odpuzovače, které komárům vůbec nevoní, patří všechny květiny, které jsou silně aromatické. Jedná se například o bazalku, šantu kočičí, meduňku, citronovou trávu nebo mátu. V případě, že byste si bylinky pěstovali, mohou vám sloužit jako odpuzovač hmyzu a také je využijete v kuchyni při vaření / pečení.

Levandule proti komárům

Aby se komáři nedostali k vám domů

Je pravděpodobně nemožné, zamezit komárům na 100 % přístup do vašeho domu, ale můžete se pokusit jim ztížit jejich cestu. Do oken si nainstalujte sítě proti hmyzu a vždy otvírejte pouze ta okna, na kterých sítě jsou. Pokud si rádi necháváte v létě otevřené balkonové dveře, pořiďte i do nich sítě. Na okenní parapety umístěte aromatické rostliny a do domácnosti si kupte lapače hmyzu.

Skvělou volbou je také citron / limetka, kterou stačí rozříznout napůl a poté do ní zapíchnete několik kousků hřebíčku. Tato aromatická vůně bude pro vás velice příjemná, ale pro komáry otravná, a proto se vydají raději jinam. Využívat můžete také moderní technologie, mezi něž patří aroma lampy. Do těch stačí nalít vodu, esenciální olej (máta, citron, limetka, pomeranč, levandule) a zapojit do elektřiny. Po chvilce budete mít hezky provoněnou domácnost, do které komáři nebudou létat.

« Jak správně sekat trávník Oteklé nohy vás už nemusí trápit. Stačí vyzkoušet tyto metody »