Jak správně sekat trávník

MrOferto
Nastala opět doba, kdy tráva roste rychlostí blesku a je tedy potřeba ji pravidelně sekat. Většina lidí, kteří vlastní zahradu, si sice už nejspíše pořídili sekačku, ale další dobrou otázkou je to, zda každý majitel sekačky ví, jak správně sekat trávník. Sice se nejedná o žádnou vědu, ale určitě je dobré, když budete vědět alespoň několik základních informací. Díky tomu vám budou vaši sousedé závidět upravenou zahradu, na které vydrží tráva hezky zelená delší dobu.
Jak správně sekat trávník

Je na čase začít sekat

Ne každému se do této činnosti bude chtít, ale pokud se o svůj trávník budete starat pravidelně, jistě na sebe poté budete hrdí, jak hezky vypadá. Se sekáním se pokuste začít tehdy, až bude mít tráva alespoň 10 cm. Díky tomu bude zajištěno, že vše stihlo zakořenit. Sekačkou ji zkracujte tak, aby zůstal trávník vysoký alespoň 6 cm.

Při každém sekání by se měl trávník zkrátit o jednu třetinu, ale to můžete zajistit pouze tehdy, když budete tuto aktivitu dělat pravidelně. V létě není vůbec na škodu, pokud nebudete sekat na zmíněných 6 cm, ale necháte trávu vyšší. V případě, že by přišly velká vedra, snižujete tím pravděpodobnost, že by tráva strádala a uschla.

Čím je vhodné sekat

Pokud si chcete zjednodušit práci, pořiďte si také kvalitní nástroj, díky kterému budete mít rychle, a přitom kvalitně odvedenou práci. Jestliže máte dostatek času, jistě můžete používat i klasickou kosu, ale ten, kdo by si rád usnadnil práci, by se měl poohlédnout po něčem lepším například v obchodě Hornbach.

Nejvíce vám jistě pomůže robotická sekačka, která udělá vše za vás. Ta je ovšem o hodně dražší než klasické sekačky, a proto je lepší vybírat ty v nižší cenové kategorii. Naleznete zde například benzínové, elektrické, akumulátorové, sekačky s pojezdem, vřetenové, rotační a strunové.

Hezký trávník zajistí pravidelná péče

Abyste měli krásný trávník, budete mu muset věnovat i jistou péči, bez které se to neobejde. Na jaře, a hlavně v létě budete mít jistě dostatek práce, protože se doporučuje sekat trávník 1x za týden nebo 1x za 14 dní. Až nastanou horké dny, nemusíte sekat tak často. V takovém období postačí 1x za 3 týdny.

V některých dnech může růst tráva mnohem rychleji, takže se musíte vždy přizpůsobit podmínkám a tomu, jak je tráva vysoká. Pokud vás zajímá také to, od kdy do kdy je vhodné začít se sekáním a kdy skončit, tak je odpověď jednoduchá. Sekat trávník začněte na jaře, ale počkejte si, až bude mít alespoň 10 cm. Uklidit sekačku s tím, že už ji v momentální sezóně nebudete potřebovat, můžete obvykle v říjnu.

Sekačka na trávníku

Trávník by neměl být mokrý

Jakmile půjdete sekat, vždy se přesvědčte o tom, že je trávník skutečně suchý. Nikdy byste jej neměli sekat modrý. Nejlepší variantou je, dělat tuto činnost před deštěm, ale pokud začne pršet, přestaňte a dodělejte tuto práci jindy. Po dešti si také počkejte na to, až trávník dokonale uschne, jinak byste jej spíše poškodili.

Dvakrát do roka použijte vertikutátor

Vaší zahradě velmi pomůžete, když dvakrát do roka použijete vertikutátor. Jestliže máte problematickou zahradu, využijte jej i častěji než dvakrát do roka. Tento přístroj dokáže z povrchu trávníku odstranit odumřelé části rostlin, zbytky posekané trávy, plevel a mech. Vertikutátor se postará o to, aby trávník mohl lépe dýchat a dostávalo se do půdy více vláhy a živin.

Udělejte dobrý skutek pro přírodu

Pokud vám není příroda lhostejná a rádi byste pro ni vytvořili vhodné podmínky, nechávejte při sekání na zahradě ostrůvky, které sekat nebudete. Včely, čmeláci a jiní živočichové vám za tento skutek budou vděční, jelikož hmyz nedokáže přežít v pravidelně sekaném trávníku. Vertikutáror používejte nejlépe v dubnu a září, ale počkejte si vždy na to, až bude trávník dokonale suchý.

« Skvělé triky pro praní prádla Účinné triky, díky kterým se vám budou komáři vyhýbat »