Triky, jak opticky zvětšit místnost

MrOferto
V bytě i v domě se mohou nacházet místnosti, které jsou vcelku malé a nejde je zvětšit rekonstrukcí. Naštěstí existuje několik triků, díky nimž lze místnost zvětšit alespoň opticky. Podívejte se proto na několik designových triků, jak na to.
Triky, jak opticky zvětšit místnost

Využijte sílu barev

Až si budete vybírat barvy do jednotlivých místností, myslete na to, že do menších prostor se hodí světlejší barvy. Vymalujte se světlými odstíny stěny i strop a na podlahu dejte světlé lino, koberec či jinou podlahovou krytinu. Vybírejte jednotnou podlahovou krytinu bez zbytečných přechodů.

Čím světlejší barvy použijete, tím větší budou místnosti působit. Použít můžete například:

Tmavé barvy jsou sice lákavé pro mnoho osob, ale hodí se spíše do větších místností, které byste rádi zútulnili.

Vyhněte se velkým vzorům

Tapety, koberce, dekorace a další prvky vybírejte raději s drobnými a jemnými vzory. Velké vzory na tapetách či textiliích mohou místnost opticky zmenšovat.

Dekorace mohou být tmavé

Chtěli byste si místnost vybavit dekoracemi, ale nevíte, které vybírat? Při výběru dekorací se můžete dívat i po těch tmavších. Dekorace, rámečky obrazů nebo 1 či 2 pruhy na stěně mohou být tmavé. S tmavými doplňky to ale raději nepřehánějte, abyste optický efekt zvětšení místnosti nepokazili.

Místo několika drobných předmětů si vyberte raději pár výraznějších dekorací. Pro zútulnění pokojů lze využít i rostliny.

Zrcadla umí kouzlit s prostorem

V každé domácnosti by mělo být hned několik zrcadel. Pokud už tedy máte nějakou místnost vybavenou a zdá se vám, že je vcelku malá, doplňte do ní několik zrcadel, protože umí s prostorem zázraky. Zrcadla odráží světlo a opticky zvětšují místnost. Umístěte je naproti oknu, aby odrážela denní světlo nebo do rohů. Skvělou volbou pro optické zvětšení prostoru jsou zrcadla bez rámu.

zrcadlo na skříni

Nábytek na míru zabere méně prostoru

I když nábytek na míru opticky místnost nezvětší, skvěle se hodí do malých prostorů. Nechte si vyrobit skříně až ke stropu a využijete tak veškerý dostupný prostor.

Pusťte denní světlo dovnitř

Světlé barvy v interiéru sice místnosti opticky zvětší, ale nestane se tak, jestliže si nepustíte denní světlo do pokoje. Dejte pryč těžké závěsy a pořiďte si takové, které nevytváří v místnosti šero. Dlouhé záclony od stropu až k podlaze prodlouží stěny a dodají interiéru vzdušnost.

Držte se těchto rad při snaze zvětšit interiér alespoň opticky a uvidíte, že pokud je využijete všechny, bude vaše místnost působit větší.

« Užijte si jaro naplno. Inspirace pro jarní aktivity doma i venku 4 recepty, které můžete udělat z vajec »