Posilněte tělo vitamínem C i na podzim

MrOferto
Lidé potřebují pro správné fungování těla mnoho různých vitamínů a mezi nimi je i vitamín C. Pokud o sebe příliš nepečujete a nezaměřujete se na to, abyste měli zdravý jídelníček, je velmi pravděpodobné, že vám tento vitamín chybí. Jeho nedostatek můžete poznat díky několika symptomům a hned poté jej doplnit volbou vhodných potravin nebo doplňků stravy.
Posilněte tělo vitamínem C i na podzim

Důležitost vitamínu C pro tělo

Každý jistě ví, že vitamín C hlavně posiluje imunitu, ale to není vše. Jedná se o přírodní antioxidant, a hlavně tělu pomáhá regenerovat. Také vám pomůže lépe vstřebávat železo a podporuje tvorbu bílých krvinek. Vitamín C zajišťuje normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. V případě, že vás občas trápí psychické problémy, vyčerpanost nebo jste až příliš nervózní, možná zkuste zvýšit příjem tohoto vitamínu, který může s těmito problémy pomoci.

Co může vzniknout při dlouhodobém nedostatku tohoto vitamínu

Pokud budete mít ve vašem těle dlouhodobě malé množství vitamínu C, začnete pociťovat určité změny, jelikož váš organismus nebude moci pracovat správně. Naštěstí je lidské tělo natolik chytré, že pokud se mu něco nelíbí nebo má něčeho nedostatek, dá to nějakým způsobem najevo. Lidé by tyto příznaky neměli podceňovat a raději si zjistit, co jim chce jejich tělo říct.

Nejčastější příznaky

I u člověka, který se o své tělo stará, pravidelně sportuje a jí zdravě, se může objevit nedostatek vitamínu C. Abyste to u sebe včas zjistili, pozorujte své tělo a neignorujte příznaky. Příznaků nedostatku vitamínu C je velké množství a může být občas těžké se v nich vyznat. Neuděláte však nic špatně, když si pro jistotu doplníte vitamín C i v případě, že na sobě pocítíte jeden z následujících příznaků.

Únava a podrážděnost

Čas od času se stane, že člověk nemá dobrý den a je lehce podrážděný. Pokud je to u vás časté, možná vám chybí vitamín C a je nutné jej doplnit. Po několika dnech by tyto nepříjemné příznaky měly ustoupit.

Nachlazení, nemoci

Pravděpodobně nikdo z nás nechce mít oslabenou imunitu, protože časté onemocnění a nachlazení začne brzy komplikovat život každému člověku. Jestliže jste často nemocní nebo lehce nachladnete, měli byste vitamín C doplňovat pravidelně po celý rok. Posilníte tak imunitu a vyhnete se mnoha zánětům.

Nemocná žena

Předejděte striím

Strie se většinou objeví u člověka, který rychle nabral na váze nebo u těhotných žen. Pokud chcete předcházet tomu, aby se u vás už strie neobjevovaly, nejspíše vám nebude stačit pouze olej nebo hydratační krém. Zkuste do jídelníčku zařadit více vitamínu C, jež dokáže striím předcházet.

Lepší hojení ran

Pokud nejste diabetik nebo netrpíte jiným onemocněním, které způsobuje horší hojení ran, zbystřete, když si u vás všimnete pomalého hojení ran. I to totiž může být způsobeno nedostatkem vitamínu C. S horším hojením souvisí i tvorba modřin. Kdyby bylo ve vašem těle málo vitamínu C, sníží se i tvorba kolagenu. Poté by mohlo docházet k tomu, že vám začnou praskat cévky a po těle byste začali objevovat modřiny.

Bolavé klouby, kosti nebo zuby

Kolagen se nachází i v kostech a kloubech, takže pokud budete mít nedostatek vitamínu C, sníží se tvorba kolagenu a poté se u vás mohou objevit bolesti kloubů, kostí nebo zubů. Při dlouhodobě snížené hladině vitamínu C může dojít i k závažnějším stavům, jako jsou například zlomeniny, vznik osteoporózy či jiným špatně léčitelným nemocím.

V jakých potravinách najdeme vitamín C

Abyste zvýšili hladinu vitamínu C ve vašem těle, můžete si jednoduše zakoupit například v Drogerii Teta nebo v DM drogerii doplňky stravy, které obsahují vitamín C. V případě, že byste je ale doplnili raději přirozeněji, začnete konzumovat více potravin, jež obsahují hodně vitamínu C. Možná se budete i divit tomu, v kolika potravinách se tento vitamín nachází. Do jídelníčku tedy zařaďte více:

« Tipy na zdravé snídaně Úklid domácnosti zvládnete i bez chemických čistících prostředků »