Jak se zbavit vodního kamene v domácnosti

MrOferto
Vodní kámen se nachází téměř v každé domácnosti, i když jej mnoho lidí nevidí. Příkladem může být třeba pračka, ve které se nejčastěji usazuje vodní kámen a časem to způsobí, že se pračka stane nefunkční.
Jak se zbavit vodního kamene v domácnosti

Jak se zbavit vodního kamene v domácnosti

Vodní kámen se nachází téměř v každé domácnosti, i když jej mnoho lidí nevidí. Příkladem může být třeba pračka, ve které se nejčastěji usazuje vodní kámen a časem to způsobí, že se pračka stane nefunkční. Takto velkou škodu by pravděpodobně nechtěl řešit nikdo, když lze celé situaci předejít. Postačí vám k tomu několik triků, jak se zbavit vodního kamene v domácnosti. Nenachází se totiž pouze v pračce, ale objevit jej můžete v mnoha dalších spotřebičích i na mnoha dalších místech, o nichž jste si doposud mysleli, že zde vodní kámen není.

Vodní kámen v koupelně

Možná jste si vodního kamene všimli již dávno ve chvíli, kdy z vaší sprchové hadice přestal proudit vysoký tlak a změnil se na slabý náznak proudu. Tato vada je nejčastěji způsobena tím, že se ve vaší sprchové hadici usadil vodní kámen a znemožňuje vodě silnější průtok. Předejít tomu můžete tak, že si například v obchodě Siko vyberete sprchovou hlavici, která má silikonové trysky.

V těch se vodní kámen příliš neusazuje a případně se velice snadno čistí. Dalším tipem, je vodní filtr, který si můžete na sprchu namontovat. Do sprchové hlavice vám půjde čistší voda s menším množstvím obsahem vodního kamene a nebudete muset příliš často sprchu čistit.

Pokud už se ale stane, že se vodí kámen usadí, pravděpodobně jej budete muset odstranit. K tomu můžete využít jednoduché triky, které se osvědčily už mnoha lidem. Nemusíte používat chemii nebo chodit do obchodu pro speciální přípravky na vodní kámen, protože většinu pomocníků máte jistě doma. Ještě předtím, než se pustíte do čištění sprchy, odšroubujte ji od hadice.

Čištění sprchové hlavice

Podívejte se doma po octu a citronu. V případě, že tyto suroviny naleznete, naplňte rozprašovač z poloviny octem, zbytek doplňte vodou a šťávou z vymačkaného citronu. Tuto směs poté naneste na sprchu a nechte alespoň půl hodiny působit. Pak si vezměte houbičku na nádobí a sprchovou hlavici otřete a omyjte čistou vodou. Nakonec ji stačí našroubovat zpět na hadici a umístit na své místo.

Pokud by tato metoda nezabrala, vylijte obsah rozprašovače do misky a na noc do ní umístěte sprchovou hlavici. Druhý den opět pouze otřete houbičkou a omyjte vodou.

Obklady v koupelně

Každodenní sprchování nebo koupání ve vaně způsobí časem to, že se na vašich obkladech v koupelně usadí vodní kámen. Ten se kvůli páře z horké / teplé vody dostane i na dlaždičky. Ty však můžete také jednoduše očistit a nemusíte se s vodním kamenem zdlouhavě trápit. Skvělou volbou na čištění takových povrchů je například jablečný / bílý ocet. Před použitím jej trochu ohřejte a dejte do rozprašovače. Poté jej naneste na obklady a nechte působit. Jakmile tato tekutina vodní kámen rozpustí, můžete měkkým hadříkem obklady otřít, a nakonec je umýt čistou vodou.

Jestliže tuto metodu použijete ve sprchovém koutě, bude vám stačit, když dlaždičky omyjete houbičkou / hadříkem a poté je opláchnete sprchou s horkou vodou.

Odstranění vodního kamene z pračky

Dělá vám vaše pračka problémy a obáváte se, že brzy přestane fungovat? Možná je na čase, abyste ji zbavili vodního kamene. Z tohoto spotřebiče odstraňte veškeré oblečení a poté použijte kyselinu citronovou. Tu naleznete ve většině běžných obchodů a není ani drahá. Poté nasypte přibližně 80 gramů kyseliny citronové do zásobníku na prací prášek a pračku zavřete. Nakonec zbývá ještě vybrat vhodný prací program. Nejlepší volbou bude program s vysokou teplotou a hned po praní by mělo proběhnout máchání. Pokud se vám zdá, že je ve vaší pračce více vodního kamene, použijte klidně větší množství kyseliny citronové.

Rychlovarná konvice je plná vodního kamene

Nejčastěji se lidé setkají s vodním kamenem v rychlovarné konvici. Tento předmět se v domácnosti používá vcelku často a také se jedná o domácí spotřebič, ve kterém je vidět vodní kámen nejvíce. Na jeho odstranění vám stačí pouze kyselina citronová. Nikdo by si pravděpodobně ani nemyslel, jak často tohoto pomocníka může využít v domácnosti při úklidu, ale jedná se o naprostý zázrak.

Jakmile si půjdete uvařit vodu na čaj nebo kávu, dejte do konvice trochu více vody. Poté si zalijte nápoj a zbytek horké vody nevylévejte, ale nechte jej v konvici. Do té nakonec nasypte trochu kyseliny citronové a nechte ji působit. Přibližně po 20 minutách můžete tuto směs z konvice vylít. Nezapomeňte tento spotřebič několikrát propláchnout čistou vodou, než si půjdete uvařit další vodu. Pokud byste na to zapomněli, pravděpodobně by vám to došlo ihned po prvním doušku.

« 3 recepty, které vám připomenou pizzu Nejčastější příznaky nedostatku železa v těle »