Jak se postarat o trávník po zimě

MrOferto
Přemýšlíte, jak pečovat o svůj trávník po zimě a zajistit mu co nejlepší růst? Naše rady a tipy vám pomohou, jak správně postupovat a jak trávník ošetřovat tak, aby byl zdravý a krásný. Přečtěte si náš článek a objevte, jaké kroky je třeba po zimě podniknout a jaké péče pomůže trávník připravit na příchod jara. Bez ohledu na to, zda jste zkušený zahrádkář nebo začátečník, naše rady a tipy vám pomohou vypěstovat zdravý a krásný trávník. Připojte se k nám a začněte pečovat o svůj trávník správně již dnes!
Jak se postarat o trávník po zimě

Péče by měla začít už na podzim

Mnoho lidí se domnívá, že jakmile už venku není letní počasí, začne padat listí a celkově už není vhodné počasí pro trávení času venku, nemusí se o zahradu starat. To je ale bohužel častý omyl, kvůli kterému poté vznikají v trávníku plísně, plevele a mnoho dalších věcí, které majitelé zahrad neradi vídají.

Než se tedy zcela stáhnete do svého domova, uklidíte venkovní posezení či nadzemní bazén, nezapomeňte ještě shrabat popadané listí a posekat trávník. Popadané listí způsobí větší vlhkost trávníku a poté mohou vznikat plísně nebo mech kterého se obtížně zbavuje. Trávu posekejte tak, aby zůstala vysoká okolo 5 až 7 cm.

Vraťte se v březnu na vaši zahrádku

Jakmile začnou být venku teploty okolo 10 °C a v noci už nemrzne, můžete se vydat na svou zahradu a postarat se o trávník, aby byl znovu krásně zelený, zdravý a kvalitní. Tyto teploty bývají většinou v polovině měsíce březen, ale je potřeba průběžně sledovat počasí, abyste se mohli vydat ven.

Začněte s vertikutací

Péči o zahradu začněte tím, že pohledem zkontrolujete stav trávníku. Tím se ujistíte, zda budete muset sáhnout po postřiku na plísně nebo ne. Jestliže žádnou plíseň neobjevíte, dodejte trávníku více kyslíku tím, že jej posekáte a poté provedete vertikutaci. Tím se dostane ke kořínkům více vzduchu a trávník bude moci lépe růst. Předtím, než se pustíte do vertikutace, ještě trávník posekejte klasickým způsobem.

Díky tomu, že se vertikutací zaříznou nože vertikutátoru několik milimetrů do země, dostane se do půdy lépe voda i hnojivo. Vertikutací také zbavíte zahradu starého trávníku a mechu. Až budete mít hotovo, vyberte z trávníku vyhrabaný materiál. Tam, kde se po vertikutaci objeví holá místa, je zakryjte trochou zahradnického kompostu a následně posypte travním osivem.

sekání trávníku

Dodejte trávníku potřebné živiny hnojením

Poté, co budete mít vertikutaci hotovou, si počkejte alespoň týden a poté můžete dodat trávníku potřebné živiny. Bude vám stačit NPK hnojivo, ale pokud byste chtěli, podívejte se do různých hobby obchodů, zahradnictví nebo i do klasických hypermarketů / supermarketů, kde je nabídka hnojiv a dalších potřeb pro zahradu na jaře velká.

Až si seženete hnojivo, které budete aplikovat na vaši zahradu, počkejte si na den, kdy bude pršet. Pokud totiž nemáte zavlažovací systém nebo nechcete natahovat hadici s vodou k zahradě, je nejlepší využít déšť. Ihned po rozsypání hnojiva po celé zahradě se musí hnojivo dostatečně zavlažit. Je tedy skvělé, když začne hodně pršet a klidně i na delší dobu. V opačném případě by se mohlo stát, že se trávník spálí. Zahradu lze přihnojit i po vydatném dešti, kdy je půda i trávník mokrý a nasáklý vodou.

Jak se zbavit mechu

Nález mechu v trávníku nepotěší nikoho, kdo si zakládá na kvalitním trávníku. Existuje však několik možností, proč se v trávníku mech objevil. Důvodem může být to, že je půda hodně kyselá, podmáčená nebo zastíněná. Kyselá půda a tím pádem vznik mechu se hodně objevuje v blízkosti jehličnatých stromů.

Pokud žádný jehličnan v blízkosti není, mohou se na vaši zahradu dostávat kyselé látky z okolí, které k vám na pozemek přivádí déšť. Jestliže mech vzniká kvůli stínu, prostříhejte strom / keř, který tento stín vytváří. V případě, že by mech vznikal kvůli přelívání, omezte zálivku.

V momentě, kdy zjistíte, že mech vzniká na vaší zahradě z důvodů vám neznámých nebo z příčin, které nemůžete ovlivnit, pořiďte si hnojivo s větším obsahem vápníku. Abyste se mechu zbavili nadobro, vyzkoušejte výše zmíněné metody a také začněte trávník více sekat, vertikutovat i hnojit.

« 2 různé recepty s kuřecím masem Díky těmto salátům s pekingským zelím vám půjde hubnutí snadno »