Využijte zbytky pomerančů a citronů předtím, než je vyhodíte

MrOferto
Někdy se může stát, že si člověk nakoupí větší množství citronů nebo pomerančů, než je schopný sám zpracovat. Pokud se to někdy stalo i vám, měli byste vědět, že byste citronovou / pomerančovou kůru ani celé kusy ovoce neměli vyhazovat. Lze je totiž použít v domácnosti mnoha způsoby a zároveň tak ušetříte peníze za čistící nebo vonné prostředky.
Využijte zbytky pomerančů a citronů předtím, než je vyhodíte

Citron a pomeranč jsou skvělými pomocníky v domácnosti

Možná jste o tom doposud netušili, ale citron, pomeranč, a i jejich kůra jsou skvělými pomocníky v každé domácnosti. Nejenom, že umí místnosti krásně provonět, ale také vám poslouží na odehnání nepříjemného hmyzu, při vytváření různých receptů nebo k vyčištění téměř každého místa, které je zrovna špinavé. Skvělou zprávou je to, že tyto citrusy seženete vždy například v obchodě Lidl, Tesco, Kaufland a v mnoha dalších. Pokud navíc nebudete chtít více jak jeden kus, vyjde vás jeden na pár korun.

Čistá mikrovlnka díky citronu

Jestliže si čas do času ohříváte v mikrovlnce nějaké jídlo, časem se stane, že v mikrovlnce budou nečistoty nebo nepříjemný zápach, kterého se nelze zrovna snadno zbavit. Naštěstí ale nemusíte pospíchat pro speciální čistící prostředky, protože si hravě poradíte i s 1 citronem. Do misky si dejte vodu a do ní vložte citron rozkrojený na polovinu. Misku poté dejte do mikrovlnky a zapněte ji na několik minut. Pára s citronem uvolní v mikrovlnce všechny odolné nečistoty a vy pak pouze otřete mikrovlnku dočista houbičkou na nádobí.

Skvrny od potu na oblečení

Komu by se v životě nestalo, že by se mu udělal žlutý flek na bílém triku, tak ten pravděpodobně asi nikdy ani bílé triko při sportu nenosil. V momentě, kdy si všimnete na svém bílém oblečení tohoto nepříjemného jevu, nemusíte daný kousek ihned házet do koše. Jednoduše sáhněte po citronu, vymačkejte ho do 1 litru teplé vody a do této směsi bílé tričko namočte klidně přes noc. Poté vyperte obvyklým způsobem v pračce.

využití citronů v domácnosti

Citronová kůra lze ještě využít

Někteří lidé si nejsou vědomi toho, že pokud vymačkají citron a zbyde jim citronová kůra, mohou ji ještě využít. Citronovou kůru si nakrájejte na kousky a poté vložte do hrnce s vodou. Ten dejte na plotýnku a přiveďte k varu. Na hrnec nedávejte pokličku, protože tímto způsobem se společně s párou uvolní do vzduchu příjemné citronové aroma a vy tak budete mít hezky provoněnou domácnost.

Univerzální domácí čistič z citronové a pomerančové kůry

Ušetřete peníze i čas a místo nakupování v obchodě si vyrobte univerzální prostředek na úklid doma. Využijte zbytky pomerančové i citronové kůry a nakrájejte je na malé kousky. Ty poté všechny vložte do sklenice nebo plastové lahve s větším hrdlem a zalijte octem tak, aby byla kůra v octu pouze ponořená. Nesmí plavat. Lahev / sklenici poté uzavřete a dejte na tmavé a chladné místo asi na 14 dnů. Po této době si jednoduše slijte tekutinu do rozprašovače a až příště půjdete uklízet, vezměte si tento přípravek i třeba na mastné skvrny od oleje, které se v kuchyni při smažení vytvoří velmi rychle.

Voňavá ozdoba nejen na Vánoce

Na Vánoce je pro lidi vcelku obvyklé, že na různých vánočních dekoracích nachází usušené plátky pomeranče. Takovou ozdobu ale nemusíte mít pouze během zimního období. Jakmile vám zbyde kdykoliv během roku pomeranč, tak než abyste ho vyhodili, využijte jej raději jako ozdobu. Na Vánoce se hodí na adventní věnec a během letního období stačí plátky pomeranče nakrájet na kolečka, nasušit a poté pár kolečky protáhnout šňůrku a máte hotovo. Nakonec lze ozdobu zavěsit například na okno, kde vždy při větrání přinese do domácnosti krásnou vůni.

« Jak se zbavit octomilek, které se objevují i během zimy Vánoční cukroví, které nesmí na Vánoce chybět »