Triky na úklid domácnosti s citronem

MrOferto
Úklid domácnosti není zrovna činností, kterou by lidé milovali. Najdou se však ti, kteří díky úklidu přijdou na jiné myšlenky, shodí pár kil nebo relaxují. Pokud i vy patříte mezi skupinu lidí, kterým tato aktivita nevadí, podívejte se na několik triků s citronem, díky kterému lze uklidit všechny místnosti v domácnosti
Triky na úklid domácnosti s citronem


Úklid domácnosti není zrovna činností, kterou by lidé milovali. Najdou se však ti, kteří díky úklidu přijdou na jiné myšlenky, shodí pár kil nebo relaxují. Pokud i vy patříte mezi skupinu lidí, kterým tato aktivita nevadí, podívejte se na několik triků s citronem, díky kterému lze uklidit všechny místnosti v domácnosti. Citron nemusí sloužit pouze k jídlu nebo jako ochucovadlo do pití, protože má skvělé účinky na špínu. Hravě si poradí s mastnotou, zápachem nebo zaschlými fleky. Stačí jen vědět, jaké triky s ním můžete vykouzlit a kde vám pomůže.

Špinavé prádlo se skvrnami

Na skvrny od potu nebo jiných nečistot nemusíte používat různé chemické přípravky, které si zakoupíte v obchodě. Některé z nich navíc vůbec nefungují a kolikrát člověk vyhodí peníze jen kvůli tomu, že nutně potřeboval jakýmkoliv přípravkem odstranit skvrny z oblečení. Další finance už ale utrácet nemusíte, když si zapamatujete, že na tyto nečistoty bohatě poslouží i citron.

Jakmile před praním prádla uvidíte, že máte na tričku skvrny v podpaží od potu nebo jakékoliv jiné skvrny na oblečení, sáhněte po domácích čističích. Nejprve použijte jedlou sodu, kterou stačí nasypat na znečištěnou látku a poté přidejte několik kapek citronu nebo místo přetřete citronovou kůrou. Následně dejte oblečení vyprat klasickým způsobem a pokud se jedná o fleky, jež podle vás pravděpodobně nepustí jen tak, namočte ještě oblečení na dvě hodiny do teplé vody s citronovou šťávou a až poté jej dejte vyprat.

Přípravek na čištění povrchů a dalších nečistot

Chtěli byste mít doma čistou kuchyňskou linku, jídelní stůl nebo záchod, aniž byste použili chemii? Vyrobte si domácí přípravek, na který vám stačí pouhé 3 ingredience. Připravte si proto bílý ocet, citrus (citron, pomeranč nebo grapefruit) a uzavíratelnou nádobu. Citrusy nejprve do nádoby vymačkejte a následně rozkrájejte jejich kůru. Tu poté přidejte do nádoby s citrusovou šťávou a vše zalijte bílým octem tak, aby bylo ovoce ponořené do octu.

Ještě předtím, než začnete tento domácí přípravek používat, umístěte nádobu na chladné a tmavší místo, kde ji necháte uzavřenou dalších 14 dní. Po uplynutí této doby přelijte tekutinu z nádoby do rozprašovače a přilijte stejné množství čisté vody. Následně stačí rozprašovač zavřít, promíchat a můžete s ním začít uklízet jakékoliv omyvatelné povrchy. Tento čistič skvěle působí v kuchyni, kde zatočí s mastnotou od smažení.

Citron zatočí se zápachem z myčky

Téměř v každé domácnosti se používá myčka, ale jen málo lidí ví, jak ji správně čistit nebo si poradit se zápachem, který se z ní může linout. Pokud se tento případ týká i vás a cítíte nepříjemný zápach, když tento spotřebič otevřete, zkuste použít citron. Nejprve se podívejte na filtr ve spodní části myčky a vymyjte z něj všechny zbytky od jídla. Poté jej vraťte zpět na své místo a do myčky umístěte citronovou kůru. Nakonec spusťte mycí program s vysokou teplotou a po domytí vyndejte nádobí a zbytky citronové kůry vyhoďte. Díky tomuto triku budete mít krásně čistou a voňavou myčku.

Zápach z ledničky zničí spolehlivě citron

Dalším domácím spotřebičem, ze kterého se může linout nepříjemný zápach, je lednička. Lidé v ní skladují různé druhy potravin a občas se stane, že u některých z nich uplyne doba trvanlivosti. Následně se jídlo zkazí a pokud na něj člověk nepřijde včas, může lednička začít zapáchat. Abyste se následně tohoto nepříjemného vedlejšího efektu zbavili, použijte citron. Ten jednoduše rozkrojte napůl. Jednu polovinu dejte do dveří a druhou do některé z přihrádek.

Zbytky citronu použijte jako osvěžovač vzduchu

Jelikož už víte, jak s citronem domácnost uklidit a jak se zbavit zápachu z domácích spotřebičů, měli byste znát ještě jeden trik. Ten je vhodný zejména pro lidi, kteří neradi utrácí v obchodech za různé menší doplňky do domácnosti, které nejsou nutné. V případě, že byste si rádi provoněli váš domov, ale nemáte k tomu potřebné doplňky (svíčky, aroma lampy, esenciální oleje), tak můžete použít klasickou citronovou kůru.

Šťávu z vymačkaného citronu použijte například do vody na pití a zbytek citronové kůry rozkrájejte na malé kousky. Do hrnce si dejte čistou vodu a přiveďte ji na plotně k varu. Do vařící vody nakonec dejte několik kousků citronové kůry a přibližně 10 minut ji povařte. Díky výparům z hrnce se provoní celá domácnost.

« Správný postup na pěstování orchidejí Recepty na pleťové masky pro dokonale jemnou pleť »