Tipy, jak ušetřit více peněz

MrOferto
Během života by si měl každý člověk šetřit peníze, protože nikdo neví, co se stane. Mít našetřené peníze můžete mít pro různé účely. Ne vždy je ale jednoduché nějaké peníze našetřit. Podívejte se proto na několik tipů, které vám mohou pomoci začít šetřit.
Tipy, jak ušetřit více peněz

Stanovte si cíle

Určete si, na co chcete šetřením dosáhnout. Díky tomu budete mít větší motivaci šetřit a více si tak budete uvědomovat, zda chcete některé nedůležité věci opravdu kupovat. Jako motivaci si můžete dát dovolenou, vlastní bydlení nebo finanční rezervu.

Sledujte a snižte své výdaje

Začněte pečlivě sledovat to, kam vaše peníze mizí. Své výdaje si můžete psát na papír, do tabulky v počítači nebo také do aplikace v telefonu. Následně budete mít hezký přehled o tom, které služby můžete omezit. Jedná se například o impulzivní nakupování, kdy se stačí vždy pouze zamyslet nad tím, zda danou věc opravdu potřebujete.

Před nákupy si vždy prohlédněte slevy v letácích a kupujte spíše potraviny, které jsou aktuálně ve slevě. Neobjednávejte si jídlo z restaurací, ale uvařte si jej raději doma. K dopravě volte spíše kolo nebo chůzi, jelikož se jedná o levnější variantu.

Vytvořte si rozpočet

Naplánujte si, kolik peněz budete každý měsíc utrácet za různé kategorie (např. bydlení, jídlo, doprava, zábava). S tímto rozpočtem poté neutratíte více, jelikož peníze, které byste měli jinak navíc, můžete dát už dopředu třeba na spořící účet.

Pokuste se vydělávat více

Jestliže to vaše práce dovoluje, zkuste si brát více práce nebo si řekněte o zvýšení výplaty. Další možností, jak vydělávat více, jsou brigády, prodej nepotřebných věcí a jiné formy přivýdělku.

šetření peněz

Šetřete energie

V dnešní době jsou lidé natolik zhýčkaní, že si ani neuvědomují, že mají příliš velkou spotřebu. Vždy tedy vypínejte elektroniku a spotřebiče, které aktuálně nepoužíváte.

Nevytápějte si domácnost na 23 °C a více, jelikož zdravému člověku stačí 20 až 21 °C. Snižte také spotřebu vody a například při čištění zubů vodu vypínejte. Jakmile budete muset dokoupit žárovky nebo domů pořídit nový spotřebič, vybírejte ty, které jsou energeticky úsporné.

Své nákupy promýšlejte

V současné době lidé používají telefon několik hodin denně a je tedy možné si v nich prohlížet nabídku jednotlivých obchodů. Před nákupem je tedy dobré si srovnat ceny u jednotlivých prodejců. S touto taktikou se vám může mnohokrát během života stát to, že narazíte na levnější produkt a ušetříte peníze.

Až si budete potřebovat koupit nějakou elektroniku nebo oblečení, podívejte se nejprve do bazarů, zda ji na těchto webech někdo neprodává za přijatelnou cenu. Na podobných webech se totiž můžete setkat i s elektronikou, která je ještě v záruce nebo pouze rozbalená. Nákupem oblečení z druhé ruky navíc šetříte kromě vaší peněženky také životní prostředí.

Pokud máte k dispozici balkon nebo zahradu, využijte toto místo k pěstování ovoce a zeleniny. V dnešní době existují i sloupové stromky, které mají bohatou úrodu ovoce a stačí jim málo prostoru. Zelenina lze pohodlně pěstovat třeba v květináčích nebo v truhlíku. Tímto způsobem budete mít zdravější a levnější variantu ovoce a zeleniny.

Při šetření peněz se nebojte dělat kompromisy a hledat kreativní způsoby, jak ušetřit. Šetřit neznamená strádat, ale dělat chytrá finanční rozhodnutí, která vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

« Jak se dá připravit oblíbená nadýchaná bábovka s jablky? Přírodní pleťové vody, které si můžete vyrobit doma »