Správný pitný režim je důležitý po celý rok, a hlavně v létě

MrOferto
Každý člověk by měl dodržovat správný pitný režim, který je pro lidské tělo velmi důležitý a potřebný. Ne každý člověk však ví, co to správný pitný režim je a co se může stát, když nebude pít dostatek čisté vody. Dehydratace má totiž vliv na lidské zdraví a také celkový vzhled. Projevovat se také může několik příznaky, na které by si měli dávat všichni pozor.
Správný pitný režim je důležitý po celý rok, a hlavně v létě

Kolik vody by měl člověk vypít

Existuje jednoduchý vzorec pro správný pitný režim, kterým se může řídit každý člověk. Nejedná se o žádné složité výpočty a každý si tak jednoduše určí a bude vědět, kolik čisté vody by měl denně vypít. Člověk by měl vypít 0,5 litru čisté vody na 15 kilogramů hmotnosti. Jestliže nějaká žena váží například 70 kilo, měla by vypít 2,3 litrů čisté vody denně.

Jak na dodržování pitného režimu

Vypočítat si správné množství vody, které je vhodné pro člověka na den, je velmi jednoduché, ale dodržování správného pitného režimu už tak jednoduché není. Naštěstí si můžete vyzkoušet několik triků, které vám pomohou s dodržováním pitného režimu. Na každý den si určete, kolik vody chcete vypít a abyste měli trochu více motivace, zakupte si novou lahev na vodu s hezkým motivem. Pokud by vám toto příliš nepomohlo, stáhněte si do telefonu aplikaci, která vám bude připomínat, kdy se máte napít. S hydratací vám pomůže také zelenina nebo ovoce, v nichž se nachází také určité množství vody.

Následky dehydratace a špatného pitného režimu

Pokud jste si mysleli, že nedodržování pitného režimu na vás nezanechá následky, jste na omylu. Důsledky špatného pitného režimu jsou v mnoha případech nevratné, a proto je lepší se jim vyhnout. Nedostatečná hydratace u lidí způsobuje vysušenost pokožky a s tím spojené předčasné stárnutí. Dále se u fyzicky aktivních lidí mohou objevit svalové křeče, které již významně ovlivňují život. Dalším špatným následkem je zhoršená funkce ledvin.

Projevy dehydratace mohou být různé

Jestliže netušíte, jak na sobě poznat to, že jste dehydratovaní, zkuste se zaměřit na příznaky nedostatečného pitného režimu. Nejspíše každý někdy zažil bolesti hlavy, které byly způsobené nedostatečnou hydratací, a přitom se jí lze jednoduše vyhnout správným pitným režimem. Mezi další příznaky patří sucho v ústech, zvýšená únava, zvýšená teplota nebo zácpa.

Chlapec pitný režim

Jakou tekutinu pít nejčastěji

Při dodržování pitného režimu není podstatné pouze to, jak často budete pít, ale také to, co budete pít. Pokud vám nechutná voda z kohoutku, která je nejlépe dostupná, můžete se podívat do obchodu Tesco nebo Globus, kde naleznete širokou nabídku ochucených vod a jiných nápojů. Nejlepší volbou pro správný pitný režim je čistá voda, ale i káva nebo alkohol je tekutina. S těmi by se to však nemělo přehánět a stále by měla být čistá voda hlavním příjmem tekutin. Mnoho lidí si totiž myslí, že například káva dehydratuje, ale ukázalo se, že na člověka má jen malý vliv v souvislosti s dehydratací.

Pokud vám však čistá voda příliš nechutná a nechcete si kupovat ochucené minerálky z obchodu, můžete si ušetřit peníze a ochucenou vodu bez cukru si vyrobit doma. Ideální volbou je například čistá voda s citronem nebo limetkou. Vodu lze dochutit i mátou nebo jinou bylinkou, která dodá vodě skvělé aroma. V létě můžete použít například konvičku nebo pet lahev. Do té dáte čistou vodu z kohoutku, přidáte nakrájený citron / pomeranč / limetku a trochu lístků máty. Poté dejte tekutinu s ingrediencemi do ledničky a nechte vychladit. Při každém odlití vodu dolijte a dejte opět do ledničky. Každý den používejte čerstvé suroviny, jinak by voda nebyla příliš dobrá.

« Oteklé nohy vás už nemusí trápit. Stačí vyzkoušet tyto metody Pěstování cuket na zahrádce nebo balkoně »