Nezapomeňte zazimovat jahody, aby byly i příští rok krásně šťavnaté

MrOferto
V současné době je pro většinu společnosti mnohem levnější, když si ovoce a zeleninu pěstují sami. Stále rostoucí ceny tak donutily nejednoho člověka, aby si začal pěstovat například i jahody. Pokud jste s tím začali na jaře / v létě i vy, nezapomeňte je nyní zazimovat, aby byly příští rok šťavnaté a měli jste bohatou úrodu. Nemusíte se obávat toho, že by tato činnost byla nějak složitá, protože není.
Nezapomeňte zazimovat jahody, aby byly i příští rok krásně šťavnaté

Bohatá úroda a šťavnaté plody

Jakmile si někdo začne pěstovat vlastní ovoce / zeleninu, určitě bude velmi rád, když výsledné plody budou mít vynikající chuť. V první řadě si člověk může hned všimnout toho, že domácí úroda má mnohem lepší chuť, než kupované plody. Aby ale chutnaly dobře, je potřeba se o ně správně starat. To se netýká pouze období na jaře a v létě, ale také zimního období. Například jahody je potřeba zazimovat a je jedno, zda je pěstujete v truhlíku nebo na zahradě.

I jahody na zahradě potřebují zazimovat

Někteří lidé si myslí, že když pěstují jahody na záhoncích a mají je celoročně venku, tak nepotřebují zazimovat. Opak je ale pravdou a pokud někdo jahody nezazimuje, je velmi pravděpodobné, že některé nepřežijí nebo nebudou příští rok chutnat příliš dobře. Až se půjdete na podzim podívat na vaše záhonky s jahodami, vytrhejte veškerý plevel, který u nich nemá co dělat. Jakmile budete mít hotovo, nebojte se vzít do rukou zahradnické nůžky a jahody ostříhejte. Zbavte se všech starých, napadených a uschlých listů. Odstranit můžete i výhony.

Na jahodníku by měly zůstat pouze drobné a malé lístečky, které zrovna narostly nově a nesmíte nůžkami zasáhnout do srdíčka jahod. Z tohoto důvodu stříhejte jahody maximálně 8 cm nad zemí. Nasazené květy i plody lze také ostříhat. Tím, že odstraníte ostatní listy velmi omezíte tvorbu plísní, které by mohly jahodníky i zlikvidovat a přišli byste o celou úrodu. Rostliny ostříhejte nejlépe do konce října, aby měly čas znovu obrůst a neumrzly.

Listy jahodníku

Aby jahody neumrzly

Po ostříhání všech rostlin jim můžete pomoci ještě tím, že je trochu přihnojíte. Použít můžete klasický kompost, který nasypete okolo rostlin. Než přijdou první mrazy a pokud venku příliš neprší, je dobré jahody pravidelně zalévat, aby neuschly. Před mrazem ochráníte rostliny tak, že okolo nich nasypete mulč. Použijte seno bez semen, slámu nebo štěpku. Dále je zakryjte netkanou bílou textilií, jenž se používá na ochranu rostlin před mrazem. Jestliže by se vám nechtělo shánět tuto textilii, využijte chvojí.

Zazimování jahod v truhlících

Pěstovat jahody lze i v truhlících a v těchto nádobách je můžete také zazimovat. Postup je stejný jako u jahod na záhonku. Vytrhejte plevel, ostříhejte listy, přihnojte, přidejte mulč a přikryjte chvojím nebo bílou netkanou textilií. Nakonec truhlík obalte izolací ze stran i zespoda. Použijte bublinkovou folii, starou deku nebo jinou izolační vrstvu. Jahody v truhlících nezapomeňte opravdu pravidelně zalévat, dokud se nedostaví mráz.

« Večeře, které připravíte rychle s pomocí zapékací mísy Polévky, které vás příjemně zahřejí »