Nejčastější příznaky cukrovky, které není dobré podceňovat

MrOferto
Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, které v současné době postihuje velké množství lidí. Pokud člověk toto onemocnění neléčí, může to pro něj mít vážné následky. Naštěstí existuje několik symptomů, které vás mohou včas upozornit na to, že něco není v pořádku. V současné době existuje mnoho prostředků, jak tuto nemoc korigovat a žít vcelku normálním životem jako ostatní zdraví lidé.
Nejčastější příznaky cukrovky, které není dobré podceňovat

Co je to vlastně cukrovka

Diabetes je nevyléčitelné onemocnění, při kterém slinivka nevyrábí inzulín a tím pádem je potřeba jej tělu dodávat jiným způsobem. Ve chvíli, kdy lidské tělo zpracovává glukózu, tak je k tomu zapotřebí také inzulin, aby nedošlo ke zvýšené hladině glukózy v krvi, která má negativní dopady na lidské zdraví. Existují dva druhy cukrovky, které se od sebe liší.

Diabetes typu 1 a 2

V případě, že se u někoho projeví cukrovka, rozlišují se dva typy, které se od sebe liší tím, kolik inzulínu člověk potřebuje a jak se jeho nemoc léčí. Diabetici 1. typu potřebují několikrát za den aplikovat do těla inzulín, protože jejich slinivka neprodukuje žádný inzulín. Jejich hladina glukózy v krvi (glykémie), se musí měřit minimálně 5x denně. Tento typ cukrovky je většinou dědičný a u mnoha lidí se objevuje již v dětství. Léčba cukrovky 1. typu je o něco složitější a pro některé lidi i ze začátku omezující.

Diabetes 2. typu vzniká primárně u lidí s obezitou, nesprávným životním stylem nebo v pozdním věku. Slinivka pacientů s cukrovkou 2. typu buď neprodukuje dostatek inzulinu nebo jejich tělo nevyužívá inzulin správně. U těchto diabetiků bývají předepisovány léky (perorální antidiabetika) a pokud by nezabraly, tak poté i inzulin. V mnoha případech pomůže upravit stravu, přidat do života více pohybu a začít žít zdravěji.

glukometr

Velká žízeň, časté močení a suchá kůže

Jestliže se ve vaší krvi objeví vyšší obsah cukru (glukózy), budou se vaše ledviny snažit tento nadbytek vyfiltrovat a tím pádem budete chodit častěji na záchod. Tím, že budete neustále chodit na malou, zvyšuje se dehydratace a z toho důvodu budete mít velkou žízeň. Dehydratace nezpůsobuje pouze žízeň a sucho v ústech, ale také suchou kůži. Kvůli tomu můžete zpozorovat také suchou a svědivou kůži.

Ztráta hmotnosti, únava a slabost

Některé lidi jistě velmi potěší, když jim váha začne ukazovat nižší číslo. Jestliže se ale k hubnutí přidá také častá únava a slabost, pravděpodobně je vaše zdraví něčím ohroženo a může to značit, že jste nemocní. Ztráta hmotnosti se objevuje primárně u lidí s cukrovkou 2. typu. V případě, že nemáte v těle dostatek inzulinu, nedokáže tělo správně zpracovávat glukózu a vy se můžete cítit unavení.

Pocity hladu

Hlad má čas od času každý člověk, ale pokud jste se právě najedli, a i přesto máte dojem, že máte pořád hlad, můžete mít také hyperglykémii (vysoká hladina cukru / glukózy v krvi). Kvůli tomu, že se glukóza nedostala do buněk, ale pouze do krve, mohou pacienti s cukrovkou pociťovat hlad i po jídle.

Delší doba hojení ran

Je obecně známo, že vysoká hladina cukru v krvi poškozuje nervy a cévy. Z tohoto důvodu mají diabetici často problémy s hojením ran. Ty se totiž hojí mnohonásobně déle než u zdravého člověka a často hrozí, že se jim rána zanítí nebo se do ní dostane infekce. Pokud se u diabetika nějaká rána objeví, musí ji často čistit, hlídat ji a starat se o to, aby se co nejdříve zahojila.

inzulinová pumpa

Diabetici musí dbát na léčbu

I když je diabetes nevyléčitelný, dá se s ním žít v dnešní době vcelku normálně. V současné době existuje mnoho pomůcek a inovací, které léčbu ulehčují. Důležité však je, aby si diabetik včas uvědomil, že udržet správnou hladinu glukózy v krvi, je tím nejzásadnějším krokem. Jen díky tomu lze zamezit vzniku komplikací, které jsou s neléčenou nebo špatně léčenou cukrovkou spojené.

« Jak využít velkou nadílku rajčat Revoluce v nakupování s akčními nabídkami na MrOferto »