Naučte se pěstovat květák, hrášek nebo mrkev a ušetříte hodně peněz

MrOferto
Máte zájem vypěstovat si vlastní zeleninu a ušetřit tak peníze? Přečtěte si náš článek plný užitečných rad a tipů, jak pěstovat květák, hrášek nebo mrkev snadno a levně. Bez ohledu na to, zda jste zkušený zahrádkář nebo začátečník, najdete zde mnoho užitečných informací, které vám pomohou vypěstovat kvalitní a chutnou zeleninu. Začněte svou zahradnickou cestu ještě dnes a ušetřete peníze na nákupu zeleniny v obchodě!
Naučte se pěstovat květák, hrášek nebo mrkev a ušetříte hodně peněz

Jak na velký květák

V dnešní době stojí květák v obchodě i okolo 50 Kč, a proto bude jistě pro mnoho lidí příjemné, když jim tento druh zeleniny poroste na zahrádce. Jakmile začnete vybírat vhodné stanoviště pro pěstování květáku, myslete na to, aby bylo jeho stanoviště na světlém místě, ale nikoliv na přímém sluníčku.

V zahradnictví či jiném hobby obchodě si kupte sazenice květáku. Ty poté zasaďte do země a zalijte je. Květák zasaďte nejlépe ke konci dubna a zalévejte jej každý den. Měsíc po zasazení jej 2x přihnojte. Jakmile uvidíte, že se v rostlině objevila růžice, svažte k sobě gumičkou listy, které zabrání tomu, aby sluneční paprsky dopadaly na růžici a ta poté zežloutla. Pokud zasadíte květák na konci dubna, jeho sklizeň můžete provést přibližně v červenci.

pěstování květáku

Sladký hrášek si může vypěstovat každý

Na hrášku je skvělé to, že jej mohou pěstovat i lidé, kteří nemají zahradu, ale pouze balkon. Tuto zeleninu začněte pěstovat tak, že si koupíte semínka v obchodě. Poté si udělejte v zemině řádky, do nichž budete dávat jednotlivé kuličky hrášku asi 5 cm od sebe. Jestliže byste chtěli více hrášku, můžete si připravit více řádků, ale je potřeba dodržet rozestup asi 30 cm.

Díky postupnému výsevu si můžete zajistit sklizeň po mnoho měsíců. Sázení hrášku můžete dělat i brzy na jaře, kdy jsou teploty venku ještě nižší. Následně kuličky přikryjte zeminou a opatrně je zalijte. Pro hrášek je zálivka velmi důležitá, takže jej zalévejte každý den, když zrovna nebude pršet. Během následujících 2 týdnů se ukáží první rostlinky hrášku, ke kterým je potřeba vytvořit oporu například z větviček a provázků, aby se měl hrášek na co uchytit a hezky růst. Použít můžete i pletivo. Následně už jen rostliny pravidelně zalévejte a za několik měsíců se můžete těšit na lahodný hrášek, který milují i děti.

pěstování hrášku

Mrkev je zdravá, a navíc velmi chutná

Mrkev je v mnoha domácnostech potřeba nejen při vaření, ale také při přípravě různých receptů nebo pokrmů pro děti. Půdu před zasetím mrkve dobře prokypřete, jestliže máte na záhonku těžkou půdu, může vám pomoci hlína z kompostu, kterou navrstvěte a do ní zasejte například ranou mrkev. Tu vysévejte do řádků průběžně od začátku března do začátku července. Tím získáte větší výnosy postupně. Výsev dělejte do hloubky asi 2 cm a poté řádky zahrňte trochou hlíny.

Asi po měsíci byste měli vidět první rostlinky. Pokud jich bude u sebe hodně, můžete mrkvi udělat více prostoru. Zeminu zalijte, aby byla mokrá a vytrhejte jednotlivé rostliny mrkve tak, aby ty, které zůstanou, měly okolo sebe alespoň 5 cm na každou stranu. Nezapomínejte mrkve pravidelně zalévat, protože suchost by mohla způsobit jejich rychlý zánik nebo praskání. Přibližně po 90 dnech od výsevu by měla být mrkev dostatečně velká na to, abyste ji mohly začít sklízet.

« Zábavné jarní aktivity Tipy, jak se chránit před sluníčkem »