Jak využít popel ze dřeva, abyste jej nemuseli vyhazovat

MrOferto
Popel ze dřeva zná pravděpodobně každý, kdo někdy dělal ohýnek venku a přikládal do něj dřevo nebo topil v krbu / kotli na pevná paliva. Většina lidí bere dřevo jako užitečnou věc, díky které mohou stavět, vytvářet různé produkty nebo si zatopit. Pokud pravidelně využíváte právě dřevo k zatápění nebo na ohýnek, vždy vám po něm zbyde popel, kterého je potřeba se zbavit. V mnoha případech skončí popel ze dřeva v popelnici, ale pokud budete vědět, na co jej lze využívat, s velkou pravděpodobností si jej začnete schovávat.
Jak využít popel ze dřeva, abyste jej nemuseli vyhazovat

Na zahradě se objevily mšice

Na zahradě se vcelku často objevují mšice, které mohou v přírodě způsobit mnoho škod. Z rostlin a stromů vysávají šťávu, kvůli které tyto rostliny / stromy později zahynou. Abyste uchránili vaši zahradu před zkázou, pokuste se mšic zbavit ihned, jakmile si jich všimnete. K jejich odstranění lze použít právě popel ze dřeva a nemusíte používat chemii.

Připravte si nádobu, do níž dáte vodu, popel a trochu tekutého mýdla. Vše pořádně smíchejte a výsledný roztok naneste všude, kde si všimnete těchto malých černých broučků. Tekuté mýdlo / přípravek na mytí nádobí slouží v tomto případě hlavně k tomu, aby se roztok na rostlinách dobře uchytil.

Jednoduché odstranění plevele

V dnešní době je obvyklé, že na odstranění plevele si lidé kupují speciální přístroje, díky kterým se jim daří plevel vytrhat i s kořínky, aby se znovu neobjevil. Pokud ale nechcete trávit na zahradě více času, než je potřeba a nebaví vás, že se plevel objevuje stále dokola, vyzkoušejte si trik s popelem ze dřeva. Popel nasypejte na plevel, kterého se chce zbavit a poté jej zalijte ještě větším množství vody. Nejlépe působí na bodláky, a proto pokud nějaké na zahrádce máte, neváhejte tento trik vyzkoušet.

Popel ze dřeva pomůže na zahrádce

Pokud si pěstujete nějaké rostliny nebo stromy a rádi byste je ochránili před slimáky, kteří vám mohou zničit celou úrodu, můžete okolo nich posypat popel a slimáci se jim budou vyhýbat. Další skvělou zprávou je to, že dřevěný popel lze použít jako hnojivo pro některé rostliny.

Na domácí hnojivo si připravte velkou nádobu o objemu 10 litrů. Do této nádoby nalijte čistou vodu, přidejte sklenici popela ze dřeva, kostku droždí a 10 lžic jedlé sody. Všechen obsah důkladně promíchejte a na každou rostlinu používejte přibližně 0,5 l. Takové množství používejte jednou týdně. Jestliže by se u rostliny objevily žluté listy, omezte četnost hnojení.

Dbejte na správný výběr popelu

Každý, kdo by chtěl používat popel na své zahrádce by měl dbát na to, odkud tento popel pochází. Nejlepší variantou je to, když popel vznikne z listnatých nebo jehličnatých stromů, které jste předtím měli na své zahrádce. Díky tomu si můžete být jistí, že se nejedná o popel z uhlí nebo nalakovaného dřeva.

Využití popelu ze dřeva

Pasta na čištění a úklid

V obchodě sice seženete velké množství přípravků pro úklid, ale většina z nich obsahuje hodně chemie. Ta není pro člověka, pro přírodu ani pro zvířata příliš zdravá, a proto se pokuste její používání omezit na minimum. Na úklid některých věcí vám totiž bohatě postačí i pasta z dřevěného popelu. Trocha dřevěného popelu stačí smíchat s vodou a se vzniklou pastou můžete vyčistit například špinavý gril, nádobí a mnoho dalších věcí. Nezapomínejte k úklidu používat také houbičku, která usnadní úklid a nabírání pasty.

Skvělý leštič na stříbro

Občas se může stát, že u někoho narazíte na stříbrné nádobí nebo příbory, které by bylo potřeba už vyleštit. Většina lidí se ale leštění bojí, jelikož by tím mohli nádobí / příbory poškodit. Díky tomu, že rozdrcený popel ze dřeva je velmi jemný, můžete jej používat právě k těmto účelům.

Super pomůcka při sněhu a námraze

Jakmile nastane zimní období, čekají nás jistě velmi nízké teploty, při kterých je potřeba se lépe oblékat a topit. Toto zimní období s sebou přináší i nástrahy, na které si musíme dávat pozor v každém věku. Pokud totiž venku nasněží nebo se vytvoří ledovka, může se vám stát nehoda, kvůli které budete několik měsíců chodit o berlích.

Na sníh a led lze nasypat popel, který by měl zamezit tomu, abyste uklouzli. V případě, že doma používáte krb nebo topíte kotlem na pevná paliva, popel ze dřeva si vždy uschovejte a jakmile vychladne, nasypte jej ven. Další dobrou zprávou je to, že ušetříte za sůl nebo písek, který se v takových chvílích také používá.

« Voda z uvařených brambor dokáže v domácnosti zázraky Skvělé triky pro praní prádla »