Jak vytvořit přírodní zahradu, která láká i drobné živočichy

MrOferto
V současné době jsou mezi lidmi velice oblíbené moderní zahrady, které vypadají dobře, a přitom nejsou náročné na údržbu. Většina lidí se snaží o to, aby na zahradě měli místo pro odpočinek a také o to, aby zahrada měla okrasné části. Pokud by člověk ale chtěl, tak může skloubit jak moderní zahradu, tak tu přírodní, která láká malé živočichy.
Jak vytvořit přírodní zahradu, která láká i drobné živočichy

Na zahradu můžete přilákat ptáky, ježky, motýli, čmeláky a mnoho dalších

Pokud jste byli jako malí zvyklí, že k vaší babičce na zahradu chodil každý večer ježek nebo že nad jejími květinami či keři neustále poletovali motýli, pravděpodobně se jednalo o přírodní zahradu, na které se hmyz či drobní živočichové mohli na chvíli schovat, přespat, najíst se nebo se alespoň napít. V případě, že byste rádi měli podobnou zahradu, která pomáhá přírodě a láká živočichy, držte se těchto rad.

Nepoužívejte pesticidy a vyměňte je za přírodní postřiky

Jakmile lidé objeví mšice na různých rostlinách nebo jiný škodlivý hmyz, ihned sáhnou po kupovaných pesticidech, které však mimo mšice zabijí i drobný a neškodný hmyz. Místo těchto pesticidů použijte příště raději přírodní produkty a příkladem může být postřik z česneku. Jeho výroba je velice jednoduchá a vyjde vás mnohem levněji než kupovaný přípravek.

Omezte sekání trávníku

Kdo by si nepřál, mít krásně posekaný a vzhledově hezký trávník. Pokud ale omezíte sekání trávy z jednou týdně na jednou měsíčně, tak za tuto dobu se v trávníku usadí velké množství živočichů, kteří jsou potřební jak pro trávník, tak pro ptáky i drobné savce jako zdroj proteinu.

Zahradu nemusíte nechat zarůst nebo čekat na to, až z ní bude džungle, čas od času ji jednoduše nechte odpočinout. Abyste pomohli nejen drobným živočichům, ale i motýlům nebo čmelákům, vysaďte luční kvítí do části zahrady, kterou nepotřebujete často sekat. Jestliže byste si nechtěli nechávat zarůst zahradu, můžete nechat zarůst jen její části, které příliš často nenavštěvujete a zbytek lze posekat.

motýl na zahradě

Vytvořte nádrž na vodu

Dopřejte drobným savcům a dalším živočichům pravidelný přístup k vodě. Nemusíte si nutně nechávat postavit jezírko nebo vybagrovat bazén. Stačí, když použijete lavor nebo jinou nízkou nádobu, kterou zahrabete pod úroveň země. V momentě, kdy bude pršet, voda se bude přirozeně doplňovat.

V období sucha stačí vodu do lavoru doplnit. Díky tomuto nápadu zachráníte spoustu živočichů. Dávejte však pozor na to, aby lavor nebyl na některé živočichy příliš hluboký a neutopili se v něm. Pro jistotu dejte na jeho dno kameny, po kterých by se mohli dostat zpět z vody a bez újmy.

Kompost poslouží vám i živočichům

Ti, kteří mají na zahradě či na balkonu kompost, moc dobře vědí, že než si jej pořídili, vyhazovali velké množství kuchyňského odpadu do klasického koše. Jestliže si vytvoříte kompost, můžete do něj házet kuchyňský odpad, který se časem přemění na hnojivo pro zahradu.

Až bude kompost dostatečně velký a trochu i uleželý, vybudují si v něm domov pavouci, hmyz, žížaly, stonožky a další živočichové. Pro jistotu vybudujte kompost dále od obydlí, protože některým lidem může jeho „vůně“ zapáchat. Nezapomínejte také na to, že na kompost můžete vyhazovat i posekanou trávu.

kompostování

Nechte do zahrady volný přístup a vypínejte na noc oslňující světlo

Všechny výše zmíněné triky a rady budou fungovat pouze tehdy, pokud se k vám budou moci živočichové a drobní savci dostat. Betonové ploty tedy nejsou vůbec vhodné. Vždy se raději ujistěte, že na vaši zahradu je alespoň nějaký malý volný přístup.

Zároveň myslete na to, že někteří živočichové se k vám na zahradu dostanou až po setmění a jsou aktivní hlavně v noci. Příkladem jsou ježci, netopýři a drobní obojživelníci. Pokud byste ale měli na zahradě příliš oslnivé světlo, pravděpodobně by k vám tito živočichové raději ani nesměřovali.

Myslete i na své vlastní potřeby

Jestliže se vám líbí nápady, kterými můžete pomoci přírodě, jistě jich můžete spoustu zrealizovat i na vašem pozemku. Stále však myslete i na své vlastní potřeby a snažte se potřeby vaše i přírody vyvážit. Nemusíte se za každou cenu omezovat a je potřeba myslet na to, že i malá pomoc se počítá a příroda vám za vaši snahu bude vděčná.

« 10 způsobů, jak se uvolnit po náročném dni Schovejte přebytečná kila vhodně zvoleným oblečením »