Jak vyprat textil s fleky, aby bylo oblečení opět čisté

MrOferto
I když už se v dnešní době postará o čistotu prádla primárně pračky a další přístroje, tak se mnohdy stává, že lidé vytáhnou z pračky právě vyprané prádlo, které nepříjemně zapáchá nebo na sobě má neustále fleky. Pokud vás podobné problémy také trápí, podívejte se na několik tipů, jak odstranit skvrny, aby bylo vše dokonale čisté.
Jak vyprat textil s fleky, aby bylo oblečení opět čisté

Skvrny na oblečení od trávy

Fleky od trávy na oblečení nemají pouze dospělí lidé, kteří pravidelně sekají svou zahradu, ale také děti, které často padají na zem a zelený flek na oblečení je hned. Pokud se těchto nevzhledných fleků nemůžete zbavit, vyzkoušejte tento trik.

Ponožky, kalhoty nebo jiný znečištěný kousek oblečení dejte do větší nádoby a do ní poté dejte 1 lžíci jedlé sody, pár kapek prostředku na mytí nádobí a poté také trochu peroxidu vodíku 3%. Vše nechte působit alespoň hodinu nebo i dvě a poté dejte oblečení vyprat do pračky obvyklým způsobem. Nakonec uvidíte, že jste se fleků zbavili vcelku hravě.

Kuchyňské utěrky potřebují speciální péči

Pokud máte v kuchyni utěrky, může se vám stát, že do nich čas od času otřete něco mastného, omáčku nebo jinou tekutinu, která způsobí, že se na látce objeví flek. Mastné fleky se velice těžce odstraňují a je také nutno zmínit, že utěrky, které se již nějakou dobu používají, mohou obsahovat velké množství bakterií a plísní. Zbavit se jich však můžete jednoduchým způsobem.

Někteří lidé s utěrkami utírají pouze čisté a umyté nádobí, ale jiní s nimi otírají i linku nebo do nich dokonce utírají i ruce. Jakmile budete utěrky prát, můžete je klidně dát do pračky, snažte se je ale často prát na 90 °C, protože až při této teplotě můžete odstranit bakterie a plísně. Do pračky můžete přidat také ocet nebo prášek s bělidlem, který se postará o dokonalou čistotu.

Trik s aspirinem pro bělost prádla funguje

Možná, že jste už někdy v životě od někoho slyšeli, že používá aspirin k tomu, aby z prádla odstranil skvrny a vybělil jej. Skvělou zprávou je, že díky aspirinu opravdu můžete vybělit prádlo a obnovit jeho bílou barvu. Zároveň můžete odstranit žluté fleky od potu, které se často objevují na bílých tričkách.

Abyste mohli skvrny odstranit, dejte si do lavoru nebo jiné větší nádoby 5 litrů horké vody a do ní vhoďte 5 až 10 šumivých aspirinů. Do této tekutiny prádlo namočte přes noc a nechte působit. Druhý den prádlo dejte do pračky a ke klasickému pracímu prostředku přihoďte do bubnu ještě další 3 tablety. Nakonec vše vyperte klasickým způsobem.

odstraňování skvrn na prádle

Skvrny na matraci

Jestliže máte starou matraci se skvrnami, pravděpodobně by bylo mnohem lepší ji vyhodit a pořídit si novou než se namáhat s čištěním. V případě, že ale máte novou matraci a nedopatřením jste ji zašpinili, můžete tyto fleky také odstranit. Lepší je, když odstraňování skvrn z matrace budete provádět v létě, jelikož je potřeba, aby matrace vyschla.

Opět je potřeba si vyrobit odstraňovač skvrn, kdy stačí smíchat peroxid vodíku 3%, jedlou sodu a trochu prostředku na mytí nádobí. Tuto směs si umíchejte nejlépe v rozprašovači a poté ji naneste na skvrny na matraci. Následně nechte působit a abyste měli jistotu, že matrace proschne, dejte ji před otevřená okna na sluníčko. Směsi ale nemusíte používat moc, takže by neměl být problém s mokrou matrací.

« Vyrobte si čokoládovou nebo vanilkovou domácí zmrzlinu a ušetřete peníze 10 způsobů, jak se uvolnit po náročném dni »