Jak správně vyměnit kola na autě

MrOferto
Vyměnit kolo na autě by měl správně umět každý člověk, který vlastní řidičské oprávnění. O této činnosti se totiž učí už v autoškole, ale mnoho lidí počítá s tím, že své auto dají vždy do servisu, kde se o výměnu postarají. Nyní začíná podzim a s ním je spojená i výměna letních kol za zimní. Pokud byste rádi ušetřili peníze za servis a už si nepamatujete, jak se přesně kola mění, podívejte se na návod níže.
Jak správně vyměnit kola na autě

Vyměnit kolo na autě by měl umět každý

Výměna kola není složitou ani těžkou záležitostí, ale je vždy jednodušší, když vám někdo ukáže, jak na to. Lidé by měli kola na autě měnit na jaře a na podzim a vždy musí zvolit i vhodné pneumatiky. Vzorek letních pneumatik nesmí být nižší než 1,6 mm a u zimních je minimální hloubka dezénu 4 mm.

Umět vyměnit kolo vám někdy může ušetřit hodně peněz, stresu a budete mít více zkušeností do života. Zároveň se může jakémukoliv řidiči stát, že při jízdě dojde k defektu a poté by se muselo čekat na asistenční službu. V případě, že ale řidič bude vědět, jak kolo vyměnit, zkrátí si tím čekání.

Co budete potřebovat

Abyste mohli kolo vyměnit, musíte vědět jak na to. Je tedy nutné, abyste měli potřebné znalosti a také je potřeba mít několik věcí s sebou, bez nichž by kolo nešlo vyměnit. Většinu věcí seženete například v obchodě Hornbach. Připravte si:

Jak začít s výměnou kola

Nejprve musíte auto zajistit, a to nejlépe tak, že zařadíte 1. převodový stupeň (u automatu zařaďte P), srovnejte kola tak, aby byla rovně a zatáhněte ruční brzdu. Následně se přesuňte od volantu přímo ke kolům a lehce povolte šrouby / matice u jednoho kola. Šrouby / matice se musí povolovat křížem. Poté dejte pod auto zvedák / hever a vozidlo zvedněte. Jakmile bude auto zvednuté, odšroubujte matice / šrouby na kole. Následně kolo sundejte a nandejte nové.

Výměna kola

U nového kola se vždy ujistěte, že jste jej nasadili správně. Musí být totiž usazeno po směru otáčení. To si lehce zkontrolujete podle šipky, jež se nachází na boku pneumatiky. Následně našroubujte zpět (opět křížem) šrouby / matice, ale ještě je neutahujte velkou silou. Nejprve musíte auto z heveru spustit a až poté dotáhněte kola pečlivě. Až s autem ujedete několik kilometrů (stačí 5 až 10) opět kola dotáhněte. Při utahování šroubů / matic vám může hodně pomoci momentový klíč.

Kontrola kol před jízdou

I když už možná zvládnete vyměnit kolo sami, nezapomínejte kontrolovat pneumatiky před každou jízdou. Díky větší opatrnosti zajistíte bezpečnost sobě, svému okolí i ostatním řidičům. Na pneumatikách byste měli zkontrolovat minimální hloubku dezénu (letní 1,6 mm a zimní 4 mm). Dále si zjistěte také správný tlak v pneumatikách a poté jej změřte osobně. Tabulku ohledně toho, jaký byste měli mít tlak v pneumatikách, naleznete na víku od nádrže nebo na prahu u řidiče. Pokud by byla pneumatika příliš nahuštěná nebo by v ní naopak chyběl tlak, upravte podle tabulky na správné hodnoty.

« Obličejové cviky, které dokáží odstranit vrásky Večeře, které připravíte rychle s pomocí zapékací mísy »