Desatero zdravého životního stylu

MrOferto
V posledních letech slyšíme o zdravém životním stylu ze všech stran. Jsme nabádáni žít zdravě, snažíme se starat nejen o své tělo, ale i o svou duši, neustále slýcháme o benefitech zdravého života.
Desatero zdravého životního stylu

Desatero zdravého životního stylu

V posledních letech slyšíme o zdravém životním stylu ze všech stran. Jsme nabádáni žít zdravě, snažíme se starat nejen o své tělo, ale i o svou duši, neustále slýcháme o benefitech zdravého života. Dnešní společnost je plná nezdravého životního stylu a často se tento způsob života dokonce předkládá za normu. Když budete dodržovat zásady zdravého životního stylu, váš život bude kvalitní a plnohodnotný, nebude vás trápit únava a stres. Stačí se řídit několika základními pravidly.

1. Vyvážená strava

  Správná výživa je nutná pro zdravý životní styl. Každý člověk potřebuje přijímat živiny, vitamíny, minerály a další prospěšné látky prostřednictvím stravy, aby tak zajistil správný chod všech procesů v těle.

  2. Dostatek pohybu

   Zdravý životní styl určitě obsahuje pohyb a cvičení.Pokud chcete začít žít zdravě a více se hýbat, tak začněte pomalu, stačí i pár minut denně. Průměrně byste však měli vykazovat minimálně 150 minut pohybové aktivity se střední až vyšší intenzitou týdně. Fyzická zdatnost a kondice udržuje vaši váhu pod kontrolou, posiluje svaly a kosti, pomáhá regulovat krevní tlak a cholesterol, zlepšuje spánek či pomáhá odolávat stresu. 

   3. Duševní rovnováha

    Emocionální stres hraje důležitou roli u mnoha nemocí, a to jak přímo, tak nepřímo. Pozitivní myšlení je proto základem téměř každého úspěchu, nastartování zdravého životního stylu nevyjímaje. Tzv.stress management neboli zvládání stresu hraje důležitou roli ve zdravém životním stylu. Obklopujte se lidmi, kteří vás nějakým způsobem obohacují; zkuste meditační a relaxační techniky.

    4. Dostatek spánku a odpočinku

     Zásady zdravého životního stylu nesmí postrádat kromě stravy, pohybu a duševní rovnováhy také dostatečný odpočinek a kvalitní spánek. Pokud chcete začít žít zdravý životní styl, je potřeba spát dostatek hodin. Naučte se chodit spát pravidelně ve stejný čas a spěte 6 až 7, ideálně 8 hodin.

     5. Pijte vodu

      Ráno začínáte kávou, pokračujete limonádami, sladkými džusy a k obědu si dáte colu. Zkuste proto tyto sladké nápoje postupně nahrazovat obyčejnou vodou. Téměř každý z nás pije málo vody. Voda je přitom naprosto zásadní pro správnou funkci našeho tělo. Sklenici vody je dobré vypít hned po probuzení, aby vaše tělo doplnilo tekutiny po dlouhé noci. Obecně zkuste dodržovat pitný režim a denně vypít alespoň 2 až 3 litry vody.

      6. Omezte příjem cukrů a tuků

       Zkuste omezte příjem tuků, hlavně nasycených a ztužených a dávejte přednost zdravým rostlinným tukům před živočišnými. Snižte na minimum také příjem jednoduchých cukrů, které naše tělo vůbec nepotřebuje.

       7. Zbavte se závislostí

        Měli bychom se zbavit všech nezdravých návyků. Kouření způsobuje spoustu nemocí jako je rakovina plic a také srdeční příhody. Zároveň se pokuste omezit alkohol na minimum. Pokud to se změnou jídelníčku a vašeho životního stylu myslíte opravdu vážně, tak je dobré alkohol omezit co nejvíce to půjde.

        8. Jezte více kvalitních bílkovin, ovoce a zeleniny

         Konzumujte čerstvá, na živiny bohatá jídla. Každý den si dopřejte dostatek zeleniny a ovoce, nejlépe v syrovém stavu. Zelenina by měla tvořit velkou část našeho jídelníčku, jelikož obsahuje velké množství vitamínů,minerálů a vlákniny. Bílkoviny vám navodí pocit sytosti a dodají kvalitní stavební materiál pro vaše svaly.

         9. Choďte ven

          Pokud pracujete v kanceláři od rána do večera, tak váš přísun vitamínu D bude zcela malý .I dvacetiminutová procházka na čerstvém vzduchu a slunci má na naše tělo skvělý efekt.

          10. Čas na sebe

           Čas na sebe je pro psychickou pohodu člověka velmi důležitý. Během času pro sebe byste neměli řešit pracovní ani rodinné záležitosti. Pokuste se každý den najít čas, kdy pro sebe uděláte něco pěkného a něco, co vás bude bavit. Tyto chvilky vám zajistí lepší zvládání stresových situací a přinesou vám lepší náladu.
           « Recepty na pleťové masky pro dokonale jemnou pleť Jak na dokonalé čokoládové pralinky? »