Co pořídit předtím, než si domů přinesete zakrslého králíčka

MrOferto
Domácí mazlíčci jsou skvělými parťáky pro každého člověka, a proto si je stále pořizuje velké množství lidí. Jestliže vás zaujal zakrslý králíček a rádi byste si nějakého dovezli domů, tak si nejprve zjistěte, co budete potřebovat pro jeho péči. Nejedná se o nic nákladného, ale je potřeba si tyto skutečnosti zjistit předem, aby vám poté nic nechybělo.
Co pořídit předtím, než si domů přinesete zakrslého králíčka

Prostorná klec

I přesto, že je většina lidí zvyklá na to, že králíka chovají v kleci, je potřeba si uvědomit, že byste měli králíka každý den pouštět alespoň na chvíli ven z klece, aby se mohl protáhnout a proběhnout. Skvělé také je, že králíci jsou zvědavá stvoření a rádi prozkoumávají okolí.

Klec by měla být alespoň 140 cm dlouhá a 60 cm široká. V případě, že takovou klec seženete, stále myslete na to, že zvířátko se potřebuje každý den proběhnout i mimo klec. Někteří lidé nechávají těmto domácím mazlíčkům klec přes den otevřenou, aby si sami mohli vybrat, kdy budou mimo své obydlí a kdy ne.

Domeček, do kterého se může králík schovat

Každý zakrslý králík potřebuje vlastní prostor, kde se bude cítit bezpečně a pohodlně. Domeček vybírejte v obchodě podle toho, aby byl dostatečně prostorný a také kvalitní. V případě, že navštívíte prodejnu s chovatelskými potřebami, budete si moci vybírat z velkého množství domečků. Některé jsou dokonce barevné a mají i okénko.

králík vedle domečku

Kvalitní krmivo je základ

Co se týče jídla, tak králíci sice milují směsi a různé granule, které zakoupíte v každém obchodě, ale pro vašeho králíčka uděláte nejlépe, když mu zakoupíte kvalitní granule, které jsou bez obilovin. Nezapomínejte však na to, že granule jsou pouze doplňkovým krmivem a nejdůležitější je pro králíky seno, díky kterému si brousí zoubky.

Jestliže máte vlastní zahradu, na které nejsou rostliny, které by váš domácí mazlíček nemohl, můžete mu nasušit i kvalitní a chutné domácí seno. Každý den tedy dopřávejte králíkovi seno alespoň 2x, granule mu dávejte jen hrstku denně a občas můžete stravu zpestřit vhodným ovocem či zeleninou. Vhodné jsou i větvičky z ovocných stromů, které nejsou pro zvířátko nevhodné.

Napáječka a miska na jídlo

Zvířátko by mělo mít 24 hodin denně volný přístup k čisté vodě. Tu mu můžete dát do napáječky nebo do misky. Pokud byste pořídili králíčkovi na pití misku, počítejte s tím, že bude velice často znečištěná a králík ji může často převrhnout. Na jídlo lze pořídit seník a misku na granule. Někteří zkušení chovatelé však vědí, že králíčci si rádi dopřejí granulky i ze střechy svého domečku a seno lze dávat vedle domečku.

králík u misky

Vhodná podestýlka

Nejvhodnější podestýlkou pro tohoto domácího mazlíčka jsou hobliny, které nejsou drahé, když je pořídíte ve větším balení. Při výměně podestýlky ale počítejte s tím, že králíček si po vás vše upraví podle svých představ. Přehrabování a hrabání v hoblinách po výměně podestýlky je tedy zcela normální.

Záchůdek vám ušetří spoustu hoblin

Zakrslého králíčka lze naučit i hygieně a pokud mu pořídíte rohový záchůdek, pravděpodobně se v něm ze začátku bude hlavně povalovat. Abyste králíčka naučili chodit na toaletu, stačí, když budete z hoblin pravidelně sbírat bobky a poté je dávat do záchůdku. Vaše zvířátko poté do několika měsíců pochopí, že tento předmět je toaletou a vy budete moci měnit podestýlku méně častěji.

Hračky, které králíčka zabaví

Tito domácí mazlíčci jsou velice hraví a rádi tráví čas se svými páníčky. Pokud králíčka pustíte z klece, ihned začne prozkoumávat okolí a občas začne i radostně poskakovat. V případě, že si všimnete, že se králíček často nudí nebo byste mu rádi udělali radost, pořiďte mu hračky, které jsou určené pro zakrslé králíky. Nejčastěji se jedná o dřevěné hračky, tunely či míčky.

« 7 finančních návyků, které vám pomohou dosáhnout finanční svobody Jak se zbavit nervozity? »