Podzimní péče o zahradu vám usnadní práci na jaře

MrOferto
I když zbývá ještě několik teplých dnů, při kterých si můžete užívat vyšších teplot, sluníčka a dalších příjemných aktivit, tak brzy začne podzim. S ním má plno lidí spojené nižší teploty, déšť, mlhy a také úklid zahrady. Pokud si už teď naplánujete činnosti, které je potřeba na zahradě udělat, uvidíte, že na jaře budete mít mnohem méně práce.
Podzimní péče o zahradu vám usnadní práci na jaře

Podzim nemusí být smutný

Někteří lidé nemají rádi podzim z toho důvodu, že už na zahradě nemají tolik rozkvetlých květin, nemohou trávit sluníčkové dny venku a začíná jim být zima. Pokud se však těmto okolnostem přizpůsobí, na zahradu si pořídí rostliny, které kvetou na podzim a koupí si teplejší oblečení, mohou ještě několik dní strávit venku a relaxovat na zahradě. Při této relaxaci se mohou o zahradu zároveň postarat tak, aby zvládla přečkat zimu, zazimovat květiny a udělat několik dalších věcí, díky kterým budou mít na jaře o něco méně práce.

Sekání trávy před příchodem mrazů

Trávník je pro některé lidi velmi důležitou součástí zahrady a starají se o něj tak, aby byl reprezentativní. Někteří však berou trávník jako nutnou součást zahrady a nebaví je, když jej musí sekat. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, tak byste měli vědět, kdy naposledy sekat trávník. V průběhu září pravděpodobně budete moci sekat trávník ještě tak, jak jste zvyklí.

Jakmile ale denní teploty klesnou pod 7 °C, měli byste se sekáním přestat. Je totiž pravděpodobné, že brzy přijdou ještě nižší teploty, které by mohly posekaný trávník poškodit. Až jej naposledy posekáte, můžete po něm poházet ještě kompost, který jste předtím proházeli přes síto. Tím mu dodáte trochu více síly, aby přečkal zimu bez poškození.

Popadané listy vždy shrabejte

Každý zahradník ví, že pokud nechá dlouho ležet listí na zemi, pravděpodobně se mu na trávníku brzy objeví plíseň, které se těžko zbavuje. Jestliže byste rádi předešli těmto zkušenostem, pravidelně shrabujte popadané listí. V současné době existují pomocníci, kteří vám pomohou se sbíráním listí a vy nemusíte na hrábě ani sáhnout. Jedná se o elektrické vysavače a foukače listí. Práci s tímto nářadím zvládnou ženy i muži.

popadané listí

Plevel musí pryč

Plevel na záhonku mezi květinami nechce pravděpodobně nikdo. To samé se týká i plevele v trávníku a bodláků, které se umí velice rychle rozmnožit po celé zahradě. V případě, že nechcete na jaře celou zahradu zrýt nebo trávit několik hodin odstraňováním plevele, odstraňte jej všechen už na podzim. Na jaře pak nebudete muset žádný plevel odstraňovat a je velmi pravděpodobné, že nový plevel se objeví v mnohem menším množství až později.

Zasaďte ovocné stromy, cibuloviny a keře včas

Pokud jste na jaře nestihli zasadit nějaké rostliny, tak je právě podzim vaší druhou možností. Během podzimu bývají časté přeháňky, vlhko a zemina nebývá vyschlá. Takové podmínky jsou ideální pro zakořenění nových rostlin. Až budete rostliny sázet, nezapomeňte dělat jámy vždy o něco větší. Na dno dávejte kompost, rozpustné hnojivo nebo kvalitní zeminu a poté rostlinu dostatečně zalijte. Po zasazení rostlinu zalévejte každý den, když nebude pršet. Do zimy stihne zakořenit a nemělo by se stát, že umrzne.

Ostříhejte rostliny včas

Některé rostliny vyžadují hned na začátku podzimu zastřihnutí, aby se jim lépe dařilo nebo aby přežily zimu. Jako příklad lze uvést růže, které střih vyžadují proto, aby dobře přezimovaly. Některé rostliny se stříhají také z toho důvodu, abyste je vytvarovali podle svých představ a ony stihly ještě do zimy trochu obrůst, aby nezmrzly. Zjistěte si tedy, které rostliny na vaší zahradě potřebují podzimní střih a poté se pusťte do práce.

Pravidelná zálivka i na podzim

Možná se vám zdá divné, že byste měli zahradu zalévat i na podzim nebo během zimy. Pokud jste tak doposud nedělali, možná odteď výrazně pomůžete vašim rostlinám. Během podzimu i zimy rostliny stále odpařují vodu. Protože je ale zem ve většině zimních dnů zamrzlá, nemají rostliny jak vodu přijímat. Na zálivku se zaměřte ve dnech, kdy neprší / nesněží a teploty jsou nad 4 °C. Tehdy můžete rostlinám, které jsou neopadavé, dopřát zálivku v odpoledních hodinách. Suché zimy mohou rostlinám uškodit, a proto je díky této péči můžete zachránit.

« Mužská móda a styl: Jak být stylizovaný a sebevědomý Dezerty z jablek, které si zamiluje celá rodina »